Небето отдавна не е граница. В Ню Йорк живеят и работят по-близо до небето отколкото до земята. В Дубай пък през 2010 г. се появи най-високата сграда в света с обща височина от 828 м. Скоро обаче Бурдж Халифа ще бъде изместена на второ място. В Китай предстои да бъде построен “Phoenix” – новият първенец.
Освен, че комплексът в Ухан ще бъде новото архитектурно чудо, той ще има и екологична функция, пише британският Independent. Лондонското архитектурно студио Chetwoods Architects публикува проекта на Phoenix Towers в китайския град Ухан. Комплексът се състои от два небостъргача, единият от които е с планирана височина от над 1000 метра, което ще го направи най-високата сграда в света.
Но този прекрасен небостъргач не само ще снеме от трона гордостта на Дубай, а ще представлява и своеобразна екологична революция в строителството, тъй като архитектите предлагат технология, чрез която кулите Финикс ще филтрират въздуха и водата в близкото замърсено езеро.
В рамките на комплекса е планирана и механична система, която ще натрупва слънчева и енергия от вятъра. Сградите ще събират и филтрират водата от дъждовете и ще имат голяма градина.
“Ако се появите в Китай с малко налудничава идея, ще се окаже, че тя не е достатъчно луда. Те искаха нещо подобно на Айфеловата кула, но и да отиде една стъпка по-далеч. Сградата трябва не само да стои тук, а да бъде новият символ на Ухан, но трябва да има и важна функция”, заявяват от Chetwoods Architects.
Дизайнът, както твърдят, е вдъхновен от птиците феникс от китайската митология – високата кула ще символизира мъжкия, а по-ниската женската. Изграждането на комплекса може да започне следващата година, ако градските власти дадат “зелена светлина”.
Предполага, се че изграждането на кулите ще продължи поне три години, и ще струва около два милиарда долара.
comments (0)