Иранският външен министър Абас Арагчи подчерта, че не съществува „военно решение“ на конфликта между йеменските бунтовници хуси, подкрепяни от Иран, и Саудитска Арабия, съобщава Франс прес.
В интервю, публикувано от държавния вестник „Иран Дейли“, Арагчи призова за „диалог“ между враждуващите страни, в контекста на продължаващото напрежение, предизвикано от конфликта, който обхваща региона и в който Иран е замесен с САЩ от месеци.
Военновъздушните сили на йеменското правителство извършиха удари срещу позиции на хусите, от които се изстрелват ракети и дронове, в провинциите Мариб и Ал Джауф, разположени на фронтовата линия на конфликта, съобщава Ройтерс, позовавайки се на йеменски официални представители.
Според тях, тези удари са сред първите нападателни операции, предприети от правителството, подкрепяно от Саудитска Арабия, след възобновяването на боевете в гражданската война в Йемен, която продължава повече от десетилетие.
Сраженията между йеменските шиитски бунтовници и Рияд отново се активизираха този месец, след като четиригодишното примирие между тях се разпадна.
Заради подкрепата на Техеран за хусите, наблюдатели изразяват опасения за разширяване на конфликта и за евентуално свързване на войната в Иран с гражданската война в Йемен.
В наскоро направено изявление, хусите обявиха, че налагат морска блокада на Саудитска Арабия, заплашвайки корабите, свързани с нея, които преминават през стратегическия проток Баб ел Мандеб. Този морски маршрут е от особено значение за Рияд след парализирането на корабоплаването в другия важен проток, Ормузкия, поради войната в Иран.
Подкрепяните от Иран йеменски бунтовници хуси заплашиха да отговорят на атаките на Саудитска Арабия на фона на засиленото напрежение в Близкия изток, съобщава ДПА.
Атаките срещу граждански обекти „няма да останат безнаказани“, заявиха представители на въоръженото движение, цитирани от медии, контролирани от хусите.
Снощи коалицията, оглавявана от Саудитска Арабия, обяви, че е извършила удари в Йемен в отговор на атака срещу кораб, плаващ под саудитски флаг, в Червено море.
Говорителят на коалицията Турки ал Малики заяви в „Екс“, че ударите са били насочени срещу „легитимни цели“ на хусите в йеменската провинция Ходейда, свързани със заплахи за корабоплаването в Червено море.
Медии, подкрепящи хусите, съобщиха за въздушни удари в пристанищния град Ходейда. Според информацията е била поразена инфраструктурата на държавната телекомуникационна компания в Ходейда и на остров Камаран.
Иранската държавна телевизия „Press TV“ съобщи, че след това хусите са извършили контраудари срещу цели в Саудитска Арабия. Съобщава се за експлозии в пристанищния град Янбу и за ракетна атака срещу крайбрежния град Джизан.
Информацията обаче не може да бъде потвърдена от независими източници.










